Épületeink

Templom

A templom:

1794-ben készült el. Stílusa késő barokk, kis teraszon áll a község hegyoldali részén, torony nélkül.

Méretei:         hossza  :           15,20 m

szélessége:        8,10 m

magassága:       5,10 m

Homlokzata tört oromzatos, kis kerek záróköves barokk ablak, alatta erős párkány. Ezalatt kis félköríves ablak. A két hosszanti oldal három félköríves és egy-egy újabb kori szögletes ablakkal, fakeretes ajtóval. Eredetileg zsindely teteje volt, később cseréppel, majd palával fedték be.

2003-ban a gyülekezet saját erőből és központi segítséggel kicserélte a templom elöregedett ablakait modern hőszigetelt ablakokra.

2004-ben pedig egy gyülekezeti tag áldozatkészsége nyomán a templom belseje is teljesen megújulhatott, megtörtént a belső festés, valamint az elektromos berendezések cseréje.

Belseje:

téglalap alaprajzú sík mennyezet, sima falak. 32 eredeti tölgyfából ülőpadot készítettek és helyeztek el benne.

A szószékoltár a XVIII. század második feléből származik. Két oldalán egy-egy magas oszlop, melynek tetején pontosan középen helyezkedik el a fából készült szószék, ahonnan a lelkész Isten igéjét hirdeti. A szószék virágdíszes hengerrel, szép barokk ajtóval van ellátva, felette kiugró koronával, baldachin függönnyel, az oszlopok felett egy-egy vázával. Az oltár csúcsán középen Isten szeme van jelképezve, hogy Isten szeme mindent lát. A szószékoltár középmagasságában 27x54cm nagyságú Jézust ábrázoló olajfestmény utánzat látható. Az oltár jobb oldalán fából készült Mózes szobra, alatta fedéllel ellátott offertóriumgyűjtő van elhelyezve. Bal oldalán János evangélista szobra van megmintázva, alatta a nyolcszögletes keresztelőmedence, melyet Jamricska György tiszttartó ajándékozott az egyháznak. Az oltárt fából faragott korlát veszi körül, középen kis kapu, alján a térdeplő található.

A templom karzata fából készült és faoszlopokon állt, ahol az orgona helyezkedik el, amit 1935-ben Barakovits János rákospalotai orgonagyáros épitett 2500 pengőért. Az orgona többször szorult javításra, sípjai tisztításra. A templom 1982-es felújításakor a karzatot lerövidítették és újjáépítették.

A kántorlakás építése 1935-ben kezdődött, majd 1938-ban adták át. Később államosították, jelenleg a Kultúrház részeként az Önkormányzat tulajdona.

« 2024. március »
március